Есенният салон на изкуствата на Община Русе представя спектакли, изложби и концерти

сряда, 28 август 2024

Новият творчески сезон в Русе започва с 22-ото издание на Есенния салон на изкуствата на Община Русе.

Начало на програмата поставят две изложби – колекцията на фамилия Кесаури „Шедьоври на японското Суримоно“ в Русенска художествена галерия /1 септември/ и творбите на младата и талантлива Кристина Колева /5 септември/ в изложбената зала на Дружеството на художниците.

Друг акцент в програмата е “Green rock fest“ /7 и 8 септември/ с участието на „DeatMag“, „Strykers“, „Dobermann“, „SEVI“, „DnD“, „Dilemma“, „BoiL“, „Eridan“, а специален гост на фестивала ще бъде световната рок звезда Джони Джоели.

На 10 септември Държавна опера Русе ще открие своя творчески сезон със спектакъла „Пожар“ в сградата на операта, която все още не е възстановена след огнения инцидент от 2020 г.

Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ ще зарадва посетителите си с няколко премиери през септември, първата от които на стихосбирката на Светлана Богданова „Надежда за щастие“ /11 септември/.

За най-малките зрители ще бъде първата за сезона постановка на Държавния куклен театър - „Маша и Мечока“  /11 септември/.

Два концерта /12 и 19 септември/ с вход свободен представя Русенската джаз колегия през идния месец, вкл. с участието на Тrombobby x C-Mo, финансиран по Програма „Култура“.

Пред русенци ще бъде представен „Опит за летене“ по Йордан Радичков /13 септември/ - така ще започне сезонът за Драматичен театър „Сава Огнянов“.

Следващият ден /14 септември/ ще бъде посветен на сладките изкушения. Тогава ще се състои третото издание на Празника на торта Гараш със специални гости Владимир Зомбори, шеф Ради Стамболов и концерт на една от най-големите български звезди Васил Найденов. На същата дата Регионалният исторически музей ще представи света на Древен Рим по време на станалия традиционен Римски пазар в античната крепост Сексагинта Приста.

Русе ще се включи и в Международната инициатива „Европейска нощ на литературата“ /24 септември/ с подкрепата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Международно дружество „Елиас Канети“ и НЧ „Захари Стоянов – 1937“. По едно и също време в различни европейски градове популярни личности ще четат откъси от съвременна европейска поезия и проза, като тук ще бъдат обособени няколко „читателски гнезда“, включително и в по-отдалечени от центъра места.

В края на септември Международният фестивал „Maska“ ще отпразнува 10-ия си рожден ден /28 септември/ с множество демонстрации и активности за любителите на високите скорости и адреналина.

Подробната програма на Есенния салон на изкуствата може да отриете тук.