Еврокомисар Мария Габрел на посещение в Русе

петък, 22 февруари 2019

Еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество г-жа Мария Габриел днес беше на посещение в Русе. Заедно с народния представител от ПП ГЕРБ г-н Пламен Нунев проведе работна среща при кмета на Община Русе г-н Пламен Стоилов, в присъствието на зам.-кмета по европейско развитие д-р Страхил Карапчански. Те обсъдиха важни цифрови проекти в региона, включително инициативата WIFI4EU, в рамките на която Община Русе спечели финансиране и по този начин ще предлага безплатен интернет на няколко ключови локации в града. „Несъмнено Вашето име е толкова разпознаваемо сред обществеността – усилената работа в интерес на страната ни и фокусирането към потребностите на хората, ни карат да се гордеем, че имаме такъв достоен и работещ представител в европейския парламент, който освен това много подкрепя Русе“, сподели г-н Стоилов.

След това г-жа Габриел се срещна с ученици-посланици на Европейския парламент от АЕГ „Гео Милев“, на която младежите зададоха своите въпроси от всички области на цифровия единен пазар, а тя от своя страна ги насърчи да продължават да инвестират в своите цифрови умения и компетентности, за да могат да се възползват от всички предимства, които цифровият свят им предлага. Темата на презентацията, която учениците представиха беше „Тенденциите в развитието на училището като дигитална среда за обучение“.

169 милиона европейци нямат цифрови умения, а такива скоро ще изискват 90% от работните места – това стана ясно по време на гражданския диалог в Русенския университет под надслов „Цифровите технологии: възможности и предизвикателства“. В открита дискусия със студенти, преподаватели, представители на институции и предприемачи, бе отговорено на въпросите как бързото развитие на цифровите технологии променя реалността, в която живеем; какви умения ще са нужни, за да се възползваме изцяло от новите възможности на цифровия свят; какви са основните предизвикателства, пред които цифровизацията ни изправя и как да ги преодолеем, за да запазим конкурентоспособността си.

В края на визитата си в град Русе, комисар Габриел посети и Центъра за речни информационни услуги, където е съсредоточен целия контрол на корабния трафик по река Дунав и се запозна с технологията и функционалността на оборудването в модернизираната с европейски средства сграда.