„Гагаля – имаше такова село”

четвъртък, 31 май 2018

Десетки гости присъстваха вчера (30 май 2018 г.) в малкия салон на НЧ ”Пробуда-1901 г.”, с. Николово, на представянето на книгата „Гагаля – имаше такова село”. В задушевна обстановка авторката Величка Кадъкьовлиева отвори ковчежето на спомените и пренесе аудиторията в нашето далечно минало. В презентацията си, тя запозна присъстващите с известни личности свързани със с. Гагаля, но не родом от там, които са допринесли името на това малко селце да стане символ на община Русе с уникалните си шевици на везаната женска риза, коледарските си песни и обредни хлябове. Книгата, която е луксозно цветно издание, състоящо се от 500 стр., с твърда подвързия  и обложка, и с богат снимков материал е издадена със съдействието на Земеделската кооперация за производство и услуги ”Гагаля” в с. Николово. Кметът на селото, Марийка Генова поздрави авторката за положения труд и изрази възхищението си от книгата. Малката певица Кристина Димитрова поздрави авторката с песен за Колю Фичето от името на читалището. Рецензия на книгата прочете уредничката от отдел „История на България ХV-ХІХ век” Ренета Рошкева към Регионалния исторически музей - Русе. ”За хората родени в Гагаля и за техните наследници, това четиво е своеобразна енциклопедия за живота на селото, такъв, какъвто е бил до преди половин век, и какъвто никога повече няма да бъде. Но познавайки го, знаейки кои са и откъде идват, те ще могат с по-голяма увереност да крачат по пътищата на света. Защото корените са тези, които дават живот и сила и на растенията, и на хората”, изрази мнение г-жа Рошкева.