Изключително представяне и редица престижни награди на децата от Школата по изобразителни изкуства в началото на Творчески сезон 2014/2015 година

сряда, 12 ноември 2014

Месец октомври беше изключително богат на национални и международни изяви и награди на децата от Школата по изобразителни изкуства с ръководител Маргарита Хрисандова. Първото признание е от ХV Международна художествена изложба за деца и младежи в град Хювинкяя, Финландия. От получените над 6000 творби от 77 страни между които Австрия, Беларус, Бразилия, Германия,  Индонезия, Япония, Полша, Русия и други, рисунката „Барбекю” на 10-годишния Виктор Димитров Димитров е отличена със специален диплом. 160 от наградените творби са избрани да бъдат поставени в рамки и представени в изложба в културен център „Артту”, която може да се види от 29 октомври до 14 декември 2014 г. Останалите над 600 творби могат да се разгледат в електронна форма на изложбата.

8-годишните Александра Найденова и Асена Арифова са отличени с грамоти и предметни награди от V Международна изложба в музея „Енрике Уркола” в град Линкълн, Аржентина, а творбите на русенските момичета са поместени в красив алманах. Освен от България са участвали деца от 5 до 15 годишна възраст от Австралия, Беларус, Канада, Китай, Унгария, Индия, Русия, Сърбия и др. Александра и Асена са носители и на награди от Международна детска изложба – конкурс „Децата рисуват цветята, морето, света …”, организирана от Община Поморие и Общински детски комплекс. От същия конкурс е отличена и 11-годишната Кристина Ангелова, а госпожа Хрисандова е удостоена с грамота за успешно представяне на ръководената от нея школа.

Отлично представяне и за 6-годишната Лилия Димитрова и 11-годишната Кристина Горанова на Световния конкурс за детска рисунка град Банско, организиран от Фондация „Малък Зограф” с подкрепата на Министерствата на културата и образованието, Съюза на българските художници и Национална художествена академия. В надпреварата са се включили деца от Хонг Конг, Казахстан, Египет, Македония, Китай, Сърбия, Португалия, Турция, Индия, Унгария и др. Талантливите млади русенски художници получават грамоти и каталог на победителите с всички наградени творби.

9-годишния Стефан Димов е със специална награда от Национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента”. Конкурсът се организира за единадесети път от Министерството на образованието, Националния дворец на децата и Детски комплекс „Й. Йовков”. Освен малкия Стефан и Общински детски център за култура и изкуство получи специална грамота за участие и отлично цялостно представяне.