сряда, 15 септември 2021
Снимка: Държавен архив - Русе
На 17 септември от 18 ч. във фоайето на Доходното здание ще бъде открита документалната изложба „Началото“, посветена на 60-годишнината на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ и в памет на неговите основатели – проф. Саша Попов, Илия Темков и Михаил Кътев. Събитието се организира съвместно от Държавен архив Русе и Община Русе.
Ще бъдат представени първите 20 години от развитието на фестивала, стартирал като „Музикални дни на българо-немската дружба“. В изложбата са показани снимки от първия концерт, състоял се на 10 март 1961 г. с премиера на увертюрата „Септември 1923“, под диригентската палка на автора Васил Казанджиев, а също и от „Кантата на победата“ от Ернст Херман Майер в изпълнение на Русенската филхармония с диригент Илия Темков, хор „Дунавски звуци“ и солистите Мими Николова и Кирил Кръстев.
Зрителите ще могат да видят документи, свързани с организацията на фестивала, спомени и интервюта на участници, снимки и афиши от концертите, както и програми с представяните произведения. Изложбата припомня някои от най-емблематичните гостувания на сцената на фестивала през 60-те и 70-те години на XX в., като тези на Симфоничния оркестър и хор на Берлинското радио с диригенти Ролф Клайнерт и Хелмут Кох, Дрезденската филхармония с диригент Курт Мазур, Симфоничния оркестър на Съветското радио и телевизия с диригент Генадий Рождественски, Гевандхаус оркестър с диригент Вацлав Нойман, Ленинградската филхармония с диригент Юрий Темирканов, Московския камерен оркестър с диригент Рудолф Баршай, Софийската филхармония с диригентите Д. Петков, К. Илиев, Ал. Владигеров и много други инструменталисти, певци и диригенти с международно признание.
Специално място е отделено на гостуването в Русе на Дмитрий Шостакович през 1965 г. и поставянето на операта „Катерина Измайлова“. Показани са снимки от подготовката и от самото представление, автограф на композитора и отзиви в местния печат.
Интересно е да се видят снимките с тематична украса на витрините на магазините по време на фестивала, както и документи, разпореждащи снабдяване на търговската мрежа с дефицитни стоки, провеждане на инструктаж в хотелите за културно обслужване на гостите от чужбина, а също и за осигуряване от ДАП – Русе на автобуси за превозване на зрителите след края на концертите.
Освен документи и снимки от фонда на Държавен архив – Русе, в изложбата са използвани материали, предоставени от дъщерята на Илия Темков – Милена Темкова, и от цигуларката Румяна Върбанова.
С някои изключения, преобладаващата част от документите и снимките се публикуват за първи път.
Изложбата ще бъде експонирана по време на фестивала - от 17 септември до
БТА подкрепя „Мартенски музикални дни“
сряда, 15 септември 2021
20 хиляди лева за 10 дни са загубили русенци, хвърляйки отпадъци извън…
четвъртък, 16 септември 2021
Последни Новини
Наградиха победителите в петото издание на Националния фотоконкурс „Обичаме…
събота, 23 ноември 2024
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 22 ноември 2024
55 години извънкласна дейност бяха отбелязани в Русе
петък, 22 ноември 2024
Златомира Стефанова взе участие в дискусия „Индекс на местната система…
петък, 22 ноември 2024
С нови забавления за малки и големи ще изненада и тази година Ледената…
петък, 22 ноември 2024
Община Русе се включва в кампания срещу домашното насилие
четвъртък, 21 ноември 2024
Русенци ще посрещнат Нова година с хитовете на Графа
четвъртък, 21 ноември 2024
Светлините на коледната елха в Русе ще грейнат на 4 декември
сряда, 20 ноември 2024