Кенийци отново триумфираха в „Пробега на свободния дух Гюргево-Русе“

събота, 05 октомври 2024

Бегачите от Кения спечелиха призовите места при мъжете и жените в „Пробега на свободния дух Гюргево-Русе“. Състезанието започна днес от центъра на Гюргево и завърши на площад „Свобода“ в Русе. Рекордните 400 атлети се включиха в седмото издание на събитието, организирано от  Спортния лекоатлетически клуб „Дунав“-Русе и Община Русе. По 15-километровото трасе се надпреварваха представители на Румъния, България, Сърбия, Украйна, Кувейт, Полша, Унгария, Ирландия, САЩ, Швейцария и Кения.

При мъжете най-бърз беше Алберт Тонуи, който измина разстоянието за 47 минути и 37 секунди. Втори се класира Хилари Кимаию, който изостана от първия с 5 секунди. Третото място завоюва българският представител Исмаил Ссенанджи. И двамата кенийци идват за втори път на пробега. Според победителя Тонуи най-трудният участък по трасето е по Дунав мост, тъй като там има леко изкачване по платното. Хилари Кимаию сподели, че дължи успеха си на усилените си тренировки. Всеки ден бяга 25 км сутрин, на обяд още 10, а вечер между 10 км и 20 км. Борислав Рачев, зам. – кмет по спорт и младежки дейности в община Русе, поздрави победителите и им връчи медалите. Русенският състезател Янислав Тодоров се класира на достойното шесто място.

Победителка при жените стана Глориус Джепкируи от Кения, която грабна златото и миналата година. Нейният резултат е 54 минути и 7 секунди. След нея се класира Валентине Джебет, също от Кения. С бронз се окичи българката Маринела Нинева. Председателят на Българската федерация по лека атлетика Иван Колев награди трите бегачки. Представителката на клуб „Дунав” - Русе Милка Михайлова спечели осмото място и също беше отличена за успеха си. Тя обаче завоюва първо място в категорията 50+.  Световната вицешампионка, медалистка от европейски и световни шампионати Анелия Нунева награди с медали най-бързите атлетки в тази категория.

Специални награди получиха най-възрастните участници – 67-годишната румънка Еугения Емилия Парупару и 78-годишният българин и доайен на пробега Иван Грозев.

Областният координатор за Община Русе към Министерството на младежта и спорта Елеонора Гурбанова прочете поздравителен адрес от министъра на младежта и спорта Георги Глушков. Пак от името на министерството и на спортния министър Гурбанова връчи почетни плакети на Евгени Игнатов, председател на Спортния лекоатлетически клуб „Дунав” – Русе, и на параолимпиеца и вицешампион от Токио Християн Стоянов за техните успехи на параолимпиадата в Париж.

По случай 100-годишнината на Българската федерация по лека атлетика председателят ѝ Иван Колев връчи почетен юбилеен медал на Анелия Нунева, Евгени Игнатов и Християн Стоянов. Отличието им се дава и за огромните заслуги на тримата към развитието на българската атлетика.

Стотици русенци аплодираха изпълненията на балет „Импулс“, мажоретен състав „Екстрийм“, танцово студио „Зора“ към Общинския младежки дом, на спортистите от клуб „Калагия“ и на Кристиян Илков, възпитаник на вокално студио за поп и джаз „Икономов“. На събитието присъстваха още Димитър Недев, зам.-кмет на Русе, Мариан Дамян, зам.-кмет на община Гюргево, заместник областният управител Георги Георгиев, Лачезар Иванов, директор на ОП „Спорни имоти“, Диана Иванова, член на Управителния съвет на Международната полицейска асоциация и др.