Кметът Пенчо Милков се срещна с журито на конкурса „Северно сияние“

петък, 04 октомври 2024

Кметът на община Русе Пенчо Милков се срещна с журито на Международния конкурс за изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. 28-ото му издание стартира днес в Доходното здание и ще продължи до 6 октомври.

Сред членовете на журито са едни от най-известните и обичани имена на българската музикална сцена – певицата Тони Димитрова, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“, композиторът и певец Хайгашод Агасян, Димчо Рубчев, диригент на Биг Бенд Русе. По време на срещата те споделиха, че са силно впечатлени от талантите на участниците още от първия ден на конкурса. Журито отбеляза високото ниво на изпълненията и ентусиазма на младите музиканти, които допринасят за уникалната атмосфера на събитието.

Кметът Милков изрази благодарността си към представителите на журито за тяхната ангажираност и важната им роля в популяризирането на млади таланти. Той подчерта значението на подобни инициативи за културния живот на Русе и увери, че общината ще продължи да подкрепя такива проекти, които допринасят за развитието на младите артисти.

Създателят на „Северно сияние“ маестро Вили Икономов сподели, че журито има уникалната възможност да проследи развитието на децата и тяхното израстване. Той създава конкурса преди 58 години под името „Млади таланти“. До 2000 г. конкурсът е с национален характер, а след това в него се включват и участници от чужбина.

Всяка година „Северно сияние“ събира в Русе млади изпълнители и популярни имена от музикалната сцена.