Френски отбори доминираха на Европейската клубна купа по стрелба с лък в Русе

неделя, 06 октомври 2024

За втора година Русе беше домакин на Европейската клубна купа по стрелба с лък за мъже и жени в дисциплината рекърв. Спортното събитие, което се проведе през уикенда на Градския стадион, се организира от Българската федерация по стрелба с лък със съдействието на Община Русе и Спортен клуб „Джамбо-2006“.

В надпреварата се включиха общо 29 отбора от 21 клуба - 18 мъжки и 11 женски. През двата дни на турнира на терена излязоха 120 стрелци от 7 държави - Ирландия, Полша, Испания, Франция, Сърбия, Словения и България.

Състезанието предложи много напрегнати моменти и двубои, като до полуфиналите при мъжете достигнаха 4 френски отбора, а при жените - 3 френски и един полски. След оспорван финал титлата при мъжете отиде в клуб Compagnie d’Archers de Rennes, а второто и третото място заеха съответно Arc Club de Nimes и State Clemontois. Местата до шесто също бяха заети от френски клубове, като българските отбори – „Динамикс“ Силистра, „Тракиец“ Садово, „Джамбо 2006“ Русе и „Млади стрелци“ Варна, се наредиха съответно от 10-о до 13-о място. Софийските „Феникс Арчъри“ и „Робин Худ“ останаха на 15-о и 16-о място. Най-възрастният участник в турнира беше 67-годишният русенец Иван Йотов, който е част от отбора на „Джамбо-2006“.

При жените първите три места също бяха окупирани от състезатели на френски клубове. Archers Riomois взе златото, а негови подгласници са Arc Club de Nimes и Esperance et Vaillantes de Brignais. Българските отбори – „Феникс Арчъри“ и „Робин Худ“ заеха 10-о и 11-о място.

На официална церемония, с която бе закрит турнирът, бяха връчени наградите на призьорите. Те бяха отличени от председателя на БСФЛ Атанас Темелков и директора на ОП „Спортни имоти“ Лачезар Иванов. Темелков заяви след края на надпреварата, че Русе е една от малкото общини в страната, които подкрепят активно състезания от подобен род. Той връчи на Лачезар Иванов почетен плакет, с който Българската федерация по стрелба с лък изказва своята благодарност на Община Русе за сътрудничеството и популяризирането на този атрактивен спорт.

За значимостта на спортното събитие говори и фактът, че в надпреварата взе участие целият френски национален отбор, сребърен медалист от Олимпийските игри, както и състезатели на националните отбори на Испания и Словения.