Кметът на Русе обсъди с представители на КТ „Подкрепа“ проблемите в образованието

сряда, 26 май 2021

Кметът на Русе Пенчо Милков се срещна днес с представители на КТ „Подкрепа“. Обсъдени бяха текущите проблеми и добрите практики в образованието.

Присъстваха председателят и заместник-председателят на Синдикат „Образование“ д-р Юлиан Петров и Георги Шошев, както и председателят на СРС на КТ „Подкрепа“ Кирил Черкезов.

Като основна пречка пред учителите бяха отбелязани липсата на достатъчно свобода, ежедневните бюрократични пречки в работата им, централизацията и политизацията на образованието като сериозни препятствия за развитието му. Неравномерното разпределяне на средства се оказва проблем не само на местно, но и на национално ниво.

Синдикалистите споделиха своите идеи, благодарение на които ще се повишат не само учителските заплати, а и ще има повече средства за самите училища и за подобряване на тяхната инфраструктура. Един от начините според тях е покачването на БВП до 6% за образованието. Така ще се издигне и реномето на учителската професия, което се случва бавно, въпреки повишеното заплащане.

Кметът на Русе отбеляза, че общината продължава с намерението си учениците да имат едносменен режим на обучение. Двете страни бяха единодушни, че това е по-добрият начин за провеждане на учебните часове.

Срещата между кмета на Русе и представителите на КТ „Подкрепа“ завърши със споделяне на успешни практики от други държави, които могат да бъдат приложени успешно и в българското образование.