Кметът Пенчо Милков присъства на отбелязването на 100-годишнината на организирания кану-каяк в България

сряда, 17 юли 2024

В Пловдив се проведе тържествено честване на 100-годишнината на организирания кану-каяк в България. Събитието събра видни личности, спортисти, треньори, деятели и почетни гости от България и чужбина.

Церемонията бе открита от председателя на Българската федерация по кану-каяк и заместник-кмет по спорт и младежки дейности в община Пловдив Николай Бухалов. Сред официалните лица бяха кметът на община Русе Пенчо Милков и заместник-кметът по спорт и младежки дейности Борислав Рачев.

“Този забележителен празник е повод за гордост и признание на усилията и постиженията на всички спортисти, треньори и деятели, които през годините са допринесли за развитието и популяризирането на кану-каяка у нас. Българската федерация по кану-каяк е доказала неведнъж, че с усърдна работа, всеотдайност и любов към спорта могат да се постигнат значими успехи на национално и международно ниво. Постиженията на нашите състезатели са вдъхновение за младите поколения и пример за това как с упоритост и дисциплина могат да се преодолеят всички предизвикателства”, приветства Пенчо Милков присъстващите на събитието.

Той връчи на Николай Бухалов почетна статуетка на Паметника на свободата в Русе и картина с изглед от централната част на града. От своя страна Бухалов поднесе на Милков почетен плакет за значим принос в организирането и популяризирането на гребните спортове в община Русе. Той подчерта, че през последните години общинската гребна база на езерото в Лесопарк „Липник“ се е превърнала в притегателен център за подготовка и провеждане на състезания от национален и международен мащаб.

Председателят на Българската федерация по кану-каяк заедно с изпълнителния директор на Българската федерация по кану-каяк Евелина Петрова изнесоха приветствени слова, в които подчертаха значението на този юбилей за българския спорт.

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов заяви в обръщението си, че федерацията има всички основания да посрещне празника с удовлетворение и гордост, защото е дала изключително много за развитието на спорта в страната.

Събитието бе уважено и от президента на Международната федерация по кану-каяк (ICF) Томас Кониецко, както и членове на Борда на ICF. Те споделиха своите виждания за развитието на кану-каяка в световен мащаб и поздравиха България за постиженията ѝ в този спорт.

Старши треньорът на националните отбори на България по кану-каяк Милко Казанов представи някои от най-забележителните моменти и успехи на българските състезатели през годините, акцентирайки върху значението на традициите и спортната подготовка.

Успоредно с отбелязването на юбилея Пловдив приема и Световното първенство по кану-каяк за младежи до 23 г. и юноши и девойки, което започва днес и ще завърши на 21 юли.