Млади таланти ще творят с утвърдени визуални артисти на Графити фест в Русе

понеделник, 14 октомври 2024

В рамките на проект „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“, финансиран по Програма „Култура“ на Община Русе, осем световно признати и български визуални артисти обединяват усилия с 30 млади творци от русенски училища за създаването на съвременно изкуство. Организатор на инициативата е сдружение „Екоарт“, което поставя в центъра на проекта графитите като най-демократичната и публична форма на младежкото изкуство.

Сред утвърдените участници в проекта, които ще участват на живо и онлайн, са имената на: Мария Иванова, Нина Лишовска и Иван Иванов-Йоаний от Русе, България; Живко Терзииванов от Сан Франциско, САЩ; Александър Цанев от София; Сусумо Ендо (in memoriam) от Япония, представен от сина си Ецуро Ендо от Финландия; Гергана Попова от Виена, Австрия; Йоана Туджарова от Кьолн, Германия.

Водещи партньори в проекта са Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, Английска езикова гимназия „Гео Милев“, Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“, както и Средно училище по европейски езици „Константин-Кирил Философ“.

Темата на проекта - „Пристанище на 60 корабни статуи“, препраща към наследството на Римската империя и границата ѝ по Дунавския лимес. Името на Русе от този период - Сексагинта Приста, се превежда като „Пристанище за 60 кораба“. Артистичната концепция вдъхновява и провокира творците да предложат нов поглед към културното наследство и идентичността на града, разположен на брега на река Дунав.

Проектът ще стартира с официално откриване на 15 октомври в 17 ч. във фоайето на Доходното здание в Русе. Артистичните работилници ще се проведат в периода 16-18 октомври от 13 до 17 ч. в зала „АртСтарт“ на Националното училище по изкуствата в Русе (ул. „Сливница“ 3).

Публичният показ на резултатите от проекта ще се състои на 19 октомври във фоайето на Доходното здание.

Повече информация може да бъде открита на фб страницата на сдружението: „Екоарт Русе 2024 / Графити Фест / 60 Корабни Статуи“. Самото събитие може да бъде видяно тук: https://www.facebook.com/events/552911460561979.

Последни Новини

виж всички новини >