Над 300 бегачи стартираха в седмия Дунавски маратон „Prista RUN 2024“

понеделник, 18 март 2024

Над 300 участници се включиха в седмото издание на Дунавския маратон „Prista RUN 2024“, който се проведе в Лесопарк „Липник“. Организатори на проявата са Община Русе и Спортен клуб „Компас-крос“.

На старт-финалната права застанаха състезатели от 22 населени места в страната, както и гости от Румъния и Великобритания. Дистанциите, които преодоляха състезателите, бяха с дължини 8, 17 и 25 км.

Най-младите участници в бягането бяха първокласникът Михаил Вуцов и второкласничката Ивона Русева, които успешно преодоляха 8-километровата дистанция. На старт застанаха и доайените в леката атлетика на България - дългогодишният национален състезател и държавен шампион на маратонските дистанции Владимир Пановски и неговата съпруга, известната националка Румяна Пановска, които успешно пробягаха 25 километра.

Маршрутите на дългите 17 и 25 км дистанции бяха организирани освен по алеите на лесопарка, и по новата екопътека, водеща до хижите „Здравец” и „Минзухар”, където имаше и позиционирани подкрепителни пунктове.

Всички финиширали бяха отличени от организаторите със специално изработени медали и рекламни сувенири.

Призьорите бяха наградени от зам.-кмета на Община Русе Никола Лазаров и от ръководителя на Университетския спортен център на Русенския университет д-р Валери Йорданов.

Екипи на Общинска полиция, на специализираното общинско звено „ИООРС“, на полицейски служители от 2-ро РУ на ОД на МВР-Русе и на жандармерията подсигуриха отлична организация по охрана и обезопасяване на трасето, както и на паркирането на автомобилите.

Победители в отделните дистанции станаха:

8 км

Жени

1.      Аделина Павлова - СКЛА „Шумен”

2.      Жанет Денева - СЛАК „Локомотив-Русе

3.      Михаела Цвяткова - АК „Орловец 93” - Габрово

1.      Румен Стаматов - Ямбол

2.      Даниел Ангелов  СЛАК „Дунав”-Русе

3.      Златко Каменаров - СК „Компас-крос”-Русе

17 км

1.      Мая Русева СК „Черно море-Атлетик” - Варна

2.      Жанина Караиванова - „Тангра”-Варна

3.      Мевсин Махмудова - СК „Триатлон-Далян”-Русе

1.      Росен Тодоров - „Зелена стъпка”-Разград

2.      Деян Гинев - В. Търново

3.      Димитър Русев - СК „Компас-крос”-Русе

25 км

1.      Евгения Стоянова - Русе

2.      Анна Христова - СК „Атлет”-Мездра

3.      Грета Момчева - „Зелена стъпка”-Разград

1.      Калин Василев - „Runs“ - В. Търново

2.      Михаил Минев - „Русе-тича”

3.      Ивайло Крайнов - Бухово

Надпреварата беше осъществена с подкрепата на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и русенски фирми.