Русе отбеляза 152 години от смъртта на Ангел Кънчев

понеделник, 18 март 2024

На възпоменателна церемония днес русенци отбелязаха 152 години от смъртта на един от българските национални герои- Ангел Кънчев.

“Днес е нужно да дадем своя принос за Родината чрез част от силата си, времето си, средствата си - за тази България, за която млади хора като Ангел Кънчев жертваха живота си. Важно е да  обичаме истински страната си всеки ден“, каза в словото си кметът Пенчо Милков.

На брега на река Дунав – на кея до Понтон №5, Национално дружество „Традиция“ представи историческа възстановка на събитията от трагичния ден в памет на саможертвата на българския революционер. Едва 21-годишен, Ангел Кънчев слага край на живота си на пристанището, заловен от османските власти в опит да премине по комитетски дела в Румъния.

Паметното шествие потегли към паметника на героя на ул. „Славянска“, където бяха положени венци и цветя.

Във възпоменателното събитие участваха Общинският духов оркестър, Мартин Сиромахов от Вокално студио „Слънчеви ноти“ с ръководител д-р Наталия Константинова и Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом.

Събитието уважиха заместник-кметовете Енчо Енчев и Димитър Недев, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, заместник областният управител Георги Георгиев, ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ проф. д-р Пламен Кангалов, депутатът Иван Иванов, общински съветници и граждани. Свещеници от Русенската Света митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на българския революционер.

Водещ на честването беше актьорът от Драматичен театър „Сава Огнянов“ Венцислав Петков.