Панаир на музейните изложби се провежда в Русе

четвъртък, 06 ноември 2014

Вторият етап от международния форум за музейни политики „Панаир на музейните изложби“, организиран от Регионален исторически музей – Русе, съгласувано с Министерството на културата и с подкрепата на Община Русе, стартира днес в Доходното здание.

Официалната част на събитието уважи зам.-кметът Димитър Наков, с което засвидетелства активната ролята на Общината в процесите за опазване на културното наследство и промяната на българските музеи. Той пожела на всички участници в престижния форум да имат възможността, да се радват на опашки от чакащи хора, желаещи да  посетят музеите в техните градове, както това се случи в Русе с откриването на Екомузея. Г-н Наков прочете поздравителен адрес от кмета Пламен Стоилов.

На събитието присъстваха още Екатерина Джумалиева -началник на отдел “Музейна дейност, изобразителни изкуства и литературно наследство” към Министерството на културата, която прочете поздравителен адрес от името на министъра на културата Мартин Иванов. Директорът на Регионалния исторически музей доц. д-р Николай Ненов бе поздравен и от Сдружение „Български музеи“.

След приключване на официалната част, събитието продължи с презентацията на британския адвокат  проф. Норман Палмър, специалист в законодателството свързано с културните обекти и наследство. Той сподели, че ще представи, много примери за добри и лоши практики, които могат да бъдат ползвани да бъде по-успешна дейността на музеите в България и да подпомогнат тяхното развитие.