Тереза Тодорова с престижна награда от международен конкурс за надарени деца

четвъртък, 06 ноември 2014

Деветгодишната Тереза Тодорова, ученичка в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, с преподавател по пиано Евгени Желязков, спечели втора награда от престижен международен конкурс за музикални таланти и надарени деца. Конкурсът се  провежда ежегодно в Ню Йорк и  е предназначен за талантливи млади хора от цял свят, които имат креативност и харизма. В една възрастова група могат да вземат  участие всички инструменталисти (духови, струнни, традиционни и т.н.), певци, традиционни фолклорни и джаз групи, от всички националности и държави.

Конкурираха се деца от Съединените щати, Канада, Мексико, Коста Рика, Италия, България, Русия, Корея, Китай, Сингапур, Тайланд и Австралия  и др.

Тереза се състезава в категория до 10 г. - първа възрастова група. Наградата й е присъдена за изпълнение  на пиано на творба от Робърт Шуман  - Arabesque in C major, Op 18. Участниците в конкурса предварително   предоставят    видеозапис с изпълнение на произведение по избор до 10 мин., след което международно жури от водещи професори по музика оценяват изпълнителите и присъждат награди във всяка възрастова група.

За да получи наградата си младата пианистка е поканена да свири в гала концерт  на  победителите, който ще се проведе на 21.03.2015 г. в залата на Карнеги Хол, Ню Йорк.