Първото отделение по кардиохирургия в региона бе представено в УМБАЛ „Медика“

понеделник, 11 март 2024

Днес в сградата на УМБАЛ „Медика“ бе официално представено отделението по кардиохирургия - единствено по рода си за региона. На откриването присъства и заместник-кметът на община Русе Димитър Недев.

„Убеден съм, че със своите усилия ще продължите да изграждате позитивния образ на частното здравеопазване у нас и ви поздравявам, че сте избрали нелекия път това да се случва извън четирите най-големи града в страната“, каза заместник-кметът в обръщението си към управителя на Лечебни заведения „Медика“ проф. д-р Кирил Панайотов, дм, и медицинските специалисти, под чието ръководство функционира отделението.

Кардиохирургията функционира от края на миналата година, като в нея се помещават операционен блок, отделение по реанимация и интензивно лечение, както и сектор за пред- и следоперативно лечение от най-ново поколение. Отделението предлага на своите пациенти пълна гама процедури, извършвани в сърдечната хирургия, с изключение единствено на лечение на вродени малформации при деца и сърдечни трансплантации. До момента са извършени няколко сложни комбинирани хирургични операции, както и минимално инвазивни операции, няколко имплантации на безшевни клапи, като постепенно дейностите се разширяват. Висококвалифицираният екип от специалисти планира да оперира и биещо сърце, а в близко бъдеще се надява да развие тотално ендоскопската сърдечна хирургия, както и роботизираната хирургия.

Началник на кардиохирургичния блок в УМБАЛ „Медика“ е д-р Георги Игнатов, който е завършил своето обучение в чужбина и доскоро е работил за водещо лечебно заведение в страната. Реанимацията, в която на разположение на пациентите са 8 легла, се ръководи от Д-р Жулиен Димитров. По техните думи новото отделение е едно от най-съвременните в страната и Източна Европа, като имат готовност да лекуват и чужденци.

На събитието присъстваха също заместник областният управител Георги Георгиев, деканът на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ към Русенския университет „Ангел Кънчев“ и заместник-директорът на РЗИ – Русе д-р Искра Генева.