Пропускане до съдържанието на страницата

Историческа възстановка и официална церемония в Русе в памет на Ангел Кънчев

понеделник, 11 март 2024

На 18 март /понеделник/ в Русе ще бъде почетена паметта на един от героите на българското Освобождение - Ангел Кънчев. Преди 152 години, на 5 март /по стар стил/ той слага край на живота си на пристанището, заловен от османските власти в опит да премине по комитетски дела в Румъния.

От 10:30 ч. на кея до Понтон №5 русенският клон на Национално дружество „Традиция“ ще представи историческа възстановка на събитията от трагичния ден. След нея присъстващите на събитието ще се отправят към паметника на революционера на бул. „Славянски“.

В 11 ч. Община Русе организира официална церемония с отслужване на заупокойна молитва от Русенската Света митрополия и поднасяне на венци и цветя от гражданите. В честването ще се включат Общинският духов оркестър, Мартин Сиромахов от Вокално студио „Слънчеви ноти“ с ръководител д-р Наталия Константинова и Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом. Движението на автомобили в района на паметника ще бъде преустановено между 10:45 и 11:30 часа, като се призовават водачите да освободят мястото от паркирани превозни средства.

Желаещите да положат венец следва да го заявят писмено на имейл pr@mayor-ruse.bg.

Ангел Кънчев е роден в Трявна и умира едва на 22 години в Русе. Той участва във Втората българска легия в Белград, а през лятото на 1871 г. е назначен от БРЦК за помощник на Васил Левски, с който става близък другар. Изиграва важна роля в  сформирането и дейността на Русенския революционен комитет. Отличен оратор, той държи сказки, изнася беседи в училища, черкви, събира над 1000 народни песни, грижи се и за духовното израстване на българите. На 17 март 1872 г. /5 март по стар стил/ Ангел Кънчев трябва да пътува за Букурещ с важна мисия в БРЦК, но на русенското пристанище е предаден и обграден от османската полиция. За да не бъде заловен жив, сам слага край на живота си. Последните му думи са „Да живее България!“.                                            

В Русе има два паметника на революционера - в близост до лобното му място на бул. “Славянски”, както и пред Русенския университет, чийто патрон е той.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/