Повече от 550 деца преминаха безплатни профилактични прегледи по Общинската програма „Моите зъбки – здрави и бели“

вторник, 23 юли 2024

В периода от 14 май до 27 юни 557 деца преминаха безплатни профилактични прегледи от дентален лекар по иновативната Общинска програма „Моите зъбки – здрави и бели“. Инициативата цели превенция и профилактика на кариеса на деца от 1 до 3 години, посещаващи детска ясла на територията на община Русе.

Прегледите се осъществиха от д-р Елизабет Йорданова под формата на игра със специалните играчки „Хипо“ и „Пинко“, като бяха използвани еднократни дентални огледала, закупени от Община Русе за всяко детско заведение.

Децата получиха подарък четка и паста за зъби от фирма „Рубелла Бюти“.

Резултатите показват, че от прегледаните деца на възраст между 1 г. и 3 г. проблеми с денталното здраве имат 265 деца или 48%. Най-често срещаният проблем е влошена зъбна хигиена – обилна плака при централните и латерални резци и проксимални кариеси на моларите при децата над 2 г. възраст. При 34 деца /6%/ се наблюдават начални форми на кариеси. При прегледите бяха диагностицирани и деца с възпалени венци.

Родителите на децата с установен проблем получиха писмени препоръки за последващо лечение и насоки за поддържане на добра орална хигиена, а на медицинските сестри, педагози и директори на детските ясли бяха дадени методически насоки. Направена бе и демонстрация за правилната зъбна хигиена на временното съзъбие.

Фокусът на програмата през 2024 г. бе и върху полезните и вредни храни за детските зъби.

Статистиката показва, че процентът на деца с проблеми на денталното здраве в ранна възраст се запазва висок.

Общинската програма „Моите зъбки – здрави и бели“ ще продължи и през следващата учебна година. По този начин ще се осигури възможността да бъде проследено състоянието на регистрираните с проблеми деца, както и да се обхванат новопостъпилите  възпитаници на детските ясли.