петък, 30 септември 2022
„Арменците в Русе от XVII в. до 2022 г.“ - това е заглавието на новата книга на краеведа и изследовател Хачик Лебикян, която бе представена вчера в Регионалния исторически музей в Русе.
Издаването ѝ е подкрепено по Програма „Култура“ на Община Русе за малки творчески проекти. Спомени, записки и архивни документи Лебикян събира от арменското училище „Месробян“, арменската църква и църковното настоятелство, арменското читалище и други арменски организации в Русе.
Книгата е организирана в 9 раздела, съдържащи обща информация за арменската общност в българските земи и в Русе, различните етно-културни организации, които са обединявали арменската общност в годините – църковното настоятелство, училището, читалището, скаутската и други обществени организации в тяхна подкрепа. Особено ценен и за самия автор е последният раздел, събрал историите на арменци, които безспорно са допринесли за развитието на града - дипломати, общественици, строители и архитекти, търговци, дарители, лекари, публицисти, писатели, музиканти, учители, биолози, икономисти.
„Хачик Лебикян е личност, с която всеки град може да се гордее. А неговата гордост и обич е Русе. Много са изследванията му, посветени на родовата памет, и с голям интерес прочетох и новата му книга. Всеки мой допир до арменската общност показва дълбоките семейни ценности и трудолюбието на тези хора. Затова Община Русе подкрепя и г-н Лебикян и ще продължава да съдейства за издаването на краеведска литература“, обърна се кметът Пенчо Милков към автора.
Авторът обясни, че книгата е естествено продължение на труда на неговите сънародници, които през годините също са събирали и проучвали историята на арменската диаспора в родината ни и по света. За пръв път в България книга за арменската общност пише Михран Бохосян през 1996 г. под името „Арменската цивилизация“, а през 1999 г. издава „Арменците от София“.
През 2001 г. с навършването на 1700 г. от приемането на християнството като официална религия в арменската държава, Регионалният исторически музей в Русе провежда научна конференция по темата със специалисти от цяла България – Пловдив, Стара Загора, Бургас. Техните доклади са събрани в специален сборник със заглавие „Тихите арменци“.
Русенските електробуси с награда от Международния панаир в Пловдив
петък, 30 септември 2022
За 24 часа се затваря частично кръстовището на бул. „Цар Освободител“…
петък, 30 септември 2022
Последни Новини
Общини, кметства и учебни заведения могат да кандидатстват с проекти по…
вторник, 21 януари 2025
Кметът на Русе и президентът на БФС обсъдиха подобряването на спортната…
вторник, 21 януари 2025
Русенските болници „Канев“ и „Медика“ отбелязаха Деня на родилната помощ
вторник, 21 януари 2025
Започва приемът на заявления за скици за проектиране в с. Сандрово
понеделник, 20 януари 2025
Обявление на основание чл. 129, ал. 2 от ЗУТ във връзка с чл. 18а, ал.…
понеделник, 20 януари 2025
Резитба затваря временно част от ул. „Асен Златаров“ на 21 януари
понеделник, 20 януари 2025
Започна набирането на предложения за Национална литературна награда „Елиас…
понеделник, 20 януари 2025
Басарбово отпразнува Бабинден с традиционни обичаи и признание към акушерите
събота, 18 януари 2025