Пропускане до съдържанието на страницата

Представиха първата книга за арменската общност в Русе

петък, 30 септември 2022

„Арменците в Русе от XVII в. до 2022 г.“ - това е заглавието на новата книга на краеведа и изследовател Хачик Лебикян, която бе представена вчера в Регионалния исторически музей в Русе.

Издаването ѝ е подкрепено по Програма „Култура“ на Община Русе за малки творчески проекти. Спомени, записки и архивни документи Лебикян събира от арменското училище „Месробян“, арменската църква и църковното настоятелство, арменското читалище и други арменски организации в Русе.

Книгата е организирана в 9 раздела, съдържащи обща информация за арменската общност в българските земи и в Русе, различните етно-културни организации, които са обединявали арменската общност в годините – църковното настоятелство, училището, читалището, скаутската и други обществени организации в тяхна подкрепа. Особено ценен и за самия автор е последният раздел, събрал историите на арменци, които безспорно са допринесли за развитието на града - дипломати, общественици, строители и архитекти, търговци, дарители, лекари, публицисти, писатели, музиканти, учители, биолози, икономисти.

 „Хачик Лебикян е личност, с която всеки град може да се гордее. А неговата гордост и обич е Русе. Много са изследванията му, посветени на родовата памет, и с голям интерес прочетох и новата му книга. Всеки мой допир до арменската общност показва дълбоките семейни ценности и трудолюбието на тези хора. Затова Община Русе подкрепя и г-н Лебикян и ще продължава да съдейства за издаването на краеведска литература“, обърна се кметът Пенчо Милков към автора.

Авторът обясни, че книгата е естествено продължение на труда на неговите сънародници, които през годините също са събирали и проучвали историята на арменската диаспора в родината ни и по света. За пръв път в България книга за арменската общност пише Михран Бохосян през 1996 г. под името „Арменската цивилизация“, а през 1999 г. издава „Арменците от София“.

През 2001 г. с навършването на 1700 г. от приемането на християнството като официална религия в арменската държава, Регионалният исторически музей в Русе провежда научна конференция по темата със специалисти от цяла България – Пловдив, Стара Загора, Бургас. Техните доклади са събрани в специален сборник със заглавие „Тихите арменци“.

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/