Пропускане до съдържанието на страницата

Представиха първата книга за арменската общност в Русе

петък, 30 септември 2022

„Арменците в Русе от XVII в. до 2022 г.“ - това е заглавието на новата книга на краеведа и изследовател Хачик Лебикян, която бе представена вчера в Регионалния исторически музей в Русе.

Издаването ѝ е подкрепено по Програма „Култура“ на Община Русе за малки творчески проекти. Спомени, записки и архивни документи Лебикян събира от арменското училище „Месробян“, арменската църква и църковното настоятелство, арменското читалище и други арменски организации в Русе.

Книгата е организирана в 9 раздела, съдържащи обща информация за арменската общност в българските земи и в Русе, различните етно-културни организации, които са обединявали арменската общност в годините – църковното настоятелство, училището, читалището, скаутската и други обществени организации в тяхна подкрепа. Особено ценен и за самия автор е последният раздел, събрал историите на арменци, които безспорно са допринесли за развитието на града - дипломати, общественици, строители и архитекти, търговци, дарители, лекари, публицисти, писатели, музиканти, учители, биолози, икономисти.

 „Хачик Лебикян е личност, с която всеки град може да се гордее. А неговата гордост и обич е Русе. Много са изследванията му, посветени на родовата памет, и с голям интерес прочетох и новата му книга. Всеки мой допир до арменската общност показва дълбоките семейни ценности и трудолюбието на тези хора. Затова Община Русе подкрепя и г-н Лебикян и ще продължава да съдейства за издаването на краеведска литература“, обърна се кметът Пенчо Милков към автора.

Авторът обясни, че книгата е естествено продължение на труда на неговите сънародници, които през годините също са събирали и проучвали историята на арменската диаспора в родината ни и по света. За пръв път в България книга за арменската общност пише Михран Бохосян през 1996 г. под името „Арменската цивилизация“, а през 1999 г. издава „Арменците от София“.

През 2001 г. с навършването на 1700 г. от приемането на християнството като официална религия в арменската държава, Регионалният исторически музей в Русе провежда научна конференция по темата със специалисти от цяла България – Пловдив, Стара Загора, Бургас. Техните доклади са събрани в специален сборник със заглавие „Тихите арменци“.

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин
https://www.livechatalternative.com/