Пропускане до съдържанието на страницата

Предстоящ проект за адаптация към климатичните промени бе обсъден в Община Русе

сряда, 06 юли 2022

Превенция и адаптация на градската инфраструктура към ефектa на топлинен остров

 

На 04.07.2022 г. от 13:00 до 15:00 часа в зала Свети Георги, пл. Свобода № 6, ет. 6  се проведе експертна консултативна среща по инвестиционна мярка „Създаване на иновативни зони с цел борба с ефекта на топлинния остров в урбанизирана територия – анти-топлинен остров“, в изпълнение на Предефиниран проект №3 „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“, финансиран от ФМ на ЕИП.

 

Екипът на проекта сподели и обсъди с експертната общност на града идеята за инвестиционна мярка, която се предвижда да се реализира върху открития пешеходен подлез на бул. Цар Освободител“, Липник“ и „Скобелев“. В Русе идентифицираният проблем в резултат от климатичните промени е ефектът „топлинен остров“ в урбанизираната територия. Идейният проект предвижда: премахване на част от павираната настилка и подмяна с плочи на тревна фуга с цел намаляване на повърхността, която се нагрява; вертикално озеленяване на стените около площадното пространство чрез монтиране на мрежа и засаждане на катерливи растения, което допълнително ще редуцира ефекта на топлинния остров; ще бъдат изградени перголи и ще се засядат подходящи растения с цел засенчване; ще бъдат изградени съоръжения за пулверизация с вода , питеен фонтан и поливна система, за да се гарантира устойчивост на растителността. Реализираните мерки ще допринесат мястото да се социализира, а не просто да бъде територия за бързо преминаване. По време на обсъждането, архитекти и еколози одобриха идеята, но я допълниха, а предложенията им бяха записани, за да бъдат взети под внимание при подготовката на заданието за инвестиционно проектиране.

Както стана ясно, проектът „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“ има за фокус градските пространства в партньорските общини. Общо 10 са неговите партньори: Националният доверителен екофонд и Норвежката асоциация на местните и регионални власти и общините Русе, Варна, Бургас, Кърджали, Пловдив, Сливен, Стара Загора и Столична община. До момента представители на българските местни власти са преминали обучение и три работни срещи с другите партньори.

 

В хода на срещата се обсъдиха конкретни идеи и експертни мнения за детайлите на нейната реализация и възможности за прилагането й и на други места в град Русе.

 

Община Русе е една от осемте български общини партньори на Националния доверителен екофонд и Националната асоциация на местните и регионални власти на Норвегия в проект „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“, финансиран в рамките на Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени“  на Европейското икономическо пространство(ЕИП). Фокусът на проекта е адаптация към климатичните промени в градска среда и е в изпълнение на Националната стратегия за адаптация към климатичните промени. В нея за тези осем града на базата на научна информация и анализи са идентифицирани като основни заплахи ефектът на градския топлинен остров, улични наводнения в резултат на обилни валежи, последвани от недостиг на вода поради суша, както и градски свлачища, които се активират в резултат на обилни валежи.

Всяка от общините след запознаване с чуждия опит и посещение в Норвегия направи анализ на заплахите от климатичните промени на местно ниво и на общинските политики като използва специално разработена за целта методология. В резултат на тази едногодишна работа всяка община идентифицира подходяща инвестиционна мярка, която се финансира в рамките на същия проект и осъществяването й ще започне още през настоящата година.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/