Премиерът Главчев обсъди с кмета на Русе и областния управител мерки за облекчаване на тежкотоварния трафик

петък, 02 август 2024

Премиерът Димитър Главчев посети ГКПП „Русе-Гюргево“, за да се запознае на място със ситуацията с преминаването на тежкотоварните автомобили. Той бе придружен от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. На Дунав мост те се срещнаха с кмета на Русе Пенчо Милков, областния управител Драганов, председателя на Общинския съвет акад. Христо Белоев и посланика на Р България в Румъния Н. Пр. Радко Влайков. Визитата бе част от усилията на правителството да облекчи трафика на граничните контролно-пропускателни пунктове и да намери решения за проблемите с дългите опашки от тежкотоварни автомобили.

По време на посещението премиерът Главчев провери започналия на 10 юли ремонт на българския участък на моста и обсъди възможността за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили от държави членки на ЕС и трети страни. На срещата бе коментирано и предложението за обособяване на допълнителни гишета и изграждане на модерни паркинги за изчакване и почивка, които да облекчат натовареността на ГКПП-тата. Припомняме, че преди дни представителите на транспортния бранш подкрепиха идеите на правителството, подчертавайки важността на бързото им прилагане за подобряване на транспортния поток и намаляване на времето за чакане.

Министър-председателят обсъди с изпълнителя на ремонтните дейности на Дунав мост и възможностите за ускоряване на строителните работи.

След граничния пункт премиерът, кметът Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов посетиха фериботната линия Русе-Гюргево, която е от ключово значение за облекчаване на трафика между двете страни. Главчев отбеляза, че България е готова да я възобнови възможно най-скоро, тъй като тя може да намали тежкотоварния трафик с между 20 и 30 процента. Амбициите от българска страна са това да се случи през септември, като тази мярка ще предостави допълнителна алтернатива за транспорт и ще намали натовареността на граничния пункт. Премиерът отбеляза, че правителството ще продължи да работи в тясно сътрудничество с местните власти и транспортния бранш, за да се намерят ефективни решения на проблемите с тежкотоварния трафик.

Кметът на община Русе Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов изразиха подкрепата си за инициативите на премиера и отбелязаха, че подобренията на инфраструктурата и организацията на трафика са от съществено значение за икономическото развитие на региона и подобряване на ежедневието на местните жители.

Пенчо Милков разговаря още и с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която го увери, че местната администрация ще участва съвместно с регионалното министерство и ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“ при предстоящата подготовка на заданието за проектиране за реконструкция на бул. „България“ по цялата му дължина.