Програма на 59. Международен Фестивал „Мартенски музикални дни“ 2019 26 – 27 март

понеделник, 25 март 2019

В програмата на фестивала „Мартенски музикални дни“ на 26 и 27 мартпубликата ще има възможност да чуе за първи път в България два от най-известните и прочути ансамбли в света днес – френски музиканти от Клавирно трио „Вандерер“ и Струнния квартет „Модиляни“.

На 26 март от 19 ч. в голямата зала на Доходно здание прочутото Клавирно трио „Вандерер“ ще представиедна изключително привлекателна за широката публика програма с любими творби от Хайдн, Шуман и Шуберт. Дълбоко инспирирано от музиката на Шуберт, Трио Вандерер заслужава напълно артистичното си име. Тези трима удивителни френски музиканти са истински запленени от музиката странници, изследващи с неукротимо любопитство и талант музикалния свят от Моцарт и Хайдн до наши дни. Високо ценено за необичайно чувствителния си стил, почти магически синхрон и инструментално майсторство, трио Вандерер е един от най-добрите камерни ансамбли в света.

На 27 март от 19 ч. в Доходно здание е и концертът на Струнен квартет „Модиляни“, за който критиката е напълно единодушна „Днес един от най-добрите квартети в света….  Баланс, прозрачност, симфонично мислене, уверен стил… изпълнението им достига много високо и вдъхновяващо ниво…”(SuddeutscheZeitung. Базиран в Париж, тази година световноизвестният струнен квартет МОДИЛЯНИ празнува своя  15-годишен сезон…  През 2017 квартетът е първият ансамбъл, поканен да изнесе концерт в новооткритата зала на Еlbphilharmonieв Хамбург!

Концертите на тези два елитни френски ансамбъла се осъществяват от Френски институт България и Посолството на Франция в България.

Партньорина Община Русе в реализацията на МФ „Мартенски музикални дни“ са Министерството на културата, Италианският културен институт – София, Посолството на Франция в България, Френски институт България, Гьоте институт Германия, Българската фестивална асоциация, НМА „Проф. П. Владигеров“ – София, Къща музей „П. Владигеров“ – София, Държавна опера – Русе, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Модо България Регионалният исторически музей, Русенската художествена галерия, РБ „Л. Каравелов“, ОП „Русе арт“.

Генерален спонсорна фестивала от 15 години е Обединена българска банка. Ключов дял в подготовката и провеждането на фестивала имат и редица фирми и дарители от Русе и страната, сред които Инвестбанк АД, Монтюпе България, А1, Дунарит АД, Винпром АД, Дунавтурс, БТБ България, ВиК – Русе, Общински пазари ЕАД, Нордплан ООД, РПС ЕООД – Русе.

ООД, Мегахим АД, Интис ООД, магазини „Кауфланд“, както и хотелите „Дунав плаза“, „Бистра и Галина“ и „Рига“.

Програма на фестивала:www.marchmusicdays.eu.

Билети:каса Опера и www.eventim.bg