Регионалният исторически музей в Русе с признание за най-добър славянски музей

събота, 28 септември 2024

Снимка: Министерство на културата

Регионалният исторически музей – Русе е тазгодишният носител на престижната награда „Жива“. Тя се връчва от Форума за славянските култури на най-добрите славянски музеи, а юбилейното десето издание бе отбелязано с международна музейна конференция в Габрово.

Отличието бе връчено на тържествена церемония, на която присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форума за славянските култури д-р Андрея Рихтер и ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова.

Проф. Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей – Русе, прие наградата с вълнение, като заяви, че отличието е истинска отговорност и задължение. “Оттук нататък ще бъдем още по-добри, защото тази награда ни задължава да продължаваме да се развиваме”, отбеляза проф. Ненов.

Министър Тодоров изрази удовлетворението си от признанието за Русенския музей, като отбеляза, че е щастлив, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе. Той също така подчерта, че музеите в страната ни се нуждаят от повече подкрепа и имат нужда да бъдат подпомогнати.

Второто голямо отличие за най-добро славянско наследство бе присъдено на Замъка Блед в Словения, а почетна награда за предаване на нематериалното културно наследство получи Музеят на Бечарац в Плетерница, Хърватия.