Русе отбеляза 145 години от създаването на Военноморските сили в България

понеделник, 05 август 2024

С военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на моряка в Русе Военноморските сили на Република България отбелязаха 145-годишнината от създаването си. „Оттук започва българското морячество“ гласи надписът на монумента. Затова всяка година по традиция от Русе започват тържествата по случай основаването на ВМС.

„Нашата отговорност като русенци и български граждани е да пазим и предаваме паметта на нашите предци, като винаги помним техните подвизи. Изказваме своята благодарност към вас за ежедневната ви борба да повишавате и поддържате своите способности, защото именно те са нашата защита и препятствието пред нарушаването на мира и териториалната цялост на страната. Начинът, по който носите военната служба, е пример за всеки от нас как трябва да изпълняваме гражданските си задължения като българи, независимо от професията си. Защитата на родината е отговорност на всеки от нас, а не само на хората в униформа. Русе помни и се отнася с огромно уважение и признателност към вас“, обърна се кметът на община Русе Пенчо Милков към военнослужещите от състава на ВМС и присъстващите.

Приветствени слова бяха отправени и от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов и областния управител Драгомир Драганов. На събитието присъстваха редица официални лица, представители на общински и държавни институции, военнослужещи и офицери от запаса, народни представители, свещеници от Русенска света митрополия и признателни русенци.

Празничните събития бяха предшествани от тържествена церемония пред сградата на Флотската кула. По традиция там бяха поднесени цветя пред  паметната плоча на първия командващ Българския военен флот и основател на Морското училище - капитан–лейтенант Александър Конкевич.

Кулминация на тържествата беше празничният концерт, който започна от 20 часа пред Доходното здание. Маршове и популярни мелодии изпълни Представителният духов оркестър на ВМС, който тази година отбелязва 140 години от създаването си.

На 12 август 1879 година е създаден Българският военен флот под наименованието „Дунавска флотилия и Морска част“ в град Русе. За първи път българският военноморски флаг се развява над 4 парахода, 7 парни катера, една шхуна, една баржа и пет гребни лодки.