Щафета и танци с роботи във второто издание на общинското състезание по роботика

четвъртък, 08 юни 2023

Повече от 70 ученици от 3 до 5 клас се включиха във второто издание на общинското състезание по роботика.

То се проведе в Спортен комплекс „Академик“ – корпус 18 на Русенския университет, и се организира по инициатива на Община Русе, съвместно от преподаватели и служители на русенската Алма матер и на Центъра за подкрепа и личностно развитие – Център за ученическо, техническо и научно творчество.

"Радвам се, че толкова много деца имат шанса да се докоснат до света на роботите и да развиват умения, толкова нужни за съвремието“, каза кметът Пенчо Милков.

Ректорът на Русенския университет акад. Христо Белоев също приветства младите откриватели.

В надпреварата се впуснаха 15 отбора от 13 русенски училища:

•        СУ „Възраждане“ с отбор „РобоЗнайковци“;

•        СУ „Възраждане“ с обор „робоСръчковци“;

•        ЦПЛР-ЦУТНТ – Русе с отбор „ЦУНТН - Русе -  4 клас“;

•        ЦПЛР-ЦУТНТ – Русе с отбор „ЦУНТН - Русе -  3 клас“;

•        ОУ „Тома Кърджиев“ с отбор „Тома Кърджиев“;

•        ОУ „Васил Априлов“ с отбор „Васил Априлов“;

•        СУ „Йордан Йовков“ с отбор „Робокидс“;

•        ОУ „Братя Миладинови“ с отбор „Братя Миладинови“;

•        ОУ „Ангел Кънчев“ с отбор „Ангел Кънчев“;

•        ОУ „Любен Каравелов“ с отбор „Robo girls”;

•        ОУ „Отец Паисий“ гр. Мартен с отбор „Роботика Мартен“;

•        СУ „Васил Левски“ с отбор „Васил Левски 1“;

•        СУ „Васил Левски“ с отбор „Васил Левски 2“;

•        ОУ „Никола Обретенов“ с отбор „Двамата умници“;

•        ОУ „Никола Обретенов“ с отбор „Стич и Лило“;

Децата премериха сили в категориите „светлинна щафета“, „следене на линия“ и „роботанци“. За всички тях бяха осигурени награди от Община Русе, Вистеон Електроникс България ЕООД, Тераком ООД и Русенския университет.

Второто общинско състезание по роботика е продължение на проведените от университета и ЦПЛР–ЦУТНТ-Русе образователни STEM курсове по роботика с микрокомпютрите micro:bit и роботизираните платформи micro:maqueen. Съдържанието на курсовете бе специално разработено от преподаватели от катедра „Телекомуникации“ на РУ и е съобразено със знанията и възможностите на учениците от 3 и 4 клас.