В Русе учредиха сдружение с нестопанска цел в подкрепа на рибарството и производството на аквакултури

четвъртък, 10 октомври 2024

Сдружение с нестопанска цел в обществена полза „Местна инициативна рибарска група Русе – Иваново – Борово“ беше учредено днес на събрание в сградата на Община Русе. Събитието беше открито от кмета на община Русе Пенчо Милков.

„Целите на съвместната инициатива са много амбициозни. Силно вярвам, че заедно с близките ни две общини ще успеем да превърнем района в привлекателно място, съчетаващо природно и културно богатство с условия за модерен бизнес и пълноценен начин на живот“, заяви Милков. Той разясни, че Местната инициативна рибарска група ще се използва в две направления - ще се изградят структури в общините, а тя ще работи и със съдействието на неправителствените организации и с цялата общност, свързана с рибарството и аквакултурите.

Участниците в събранието приеха устав на сдружението и Управителен съвет, като за негов председател бе избран Пенчо Милков.

Проектът предвижда дейности, насочени към подпомагане на процеса по създаване на МИРГ на територията на общините Русе, Иваново и Борово. Ще се подготвят действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегия, която ще допринесе за развитието на общностите, занимаващи се с рибарство и производство на аквакултури.

Съществува осъзната необходимост за обединение на усилията на местната общност – публични, частни и граждански организации, за да се подпомогнат активно процесите по развитие на територията. Сключено бе споразумение за партньорство за създаване на МИРГ между Община Русе, Община Иваново, Община Борово и представители на стопанския и нестопанския сектор на целевата територия, като водещ партньор е Община Русе.

Дейностите се изпълняват по проект „Подготвителни дейности за създаване на Местна инициативна рибарска група /МИРГ/ Община Русе – Община Иваново – Община Борово и за разработване на Стратегия за водено от общностите местно развитие за периода 2021-2027 г.“ по Процедура BG14MFPR001-3.001 „Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за Водено от общностите местно развитие“ в рамките на Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Последни Новини

виж всички новини >