XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ бе открит от заместник-кмета Борислав Рачев

събота, 09 март 2024

XVI Национален фолклорен конкурс "Дунавски славеи" се провежда тази събота и неделя в три зали – Голяма зала и Камерна зала на Доходното здание, както и в Пленарна зала в сградата на местната администрация. Негови организатори са Община Русе и Общинският детски център за култура и изкуство. Конкурсът бе официално открит от заместник-кмета по спорт и младежки дейности Борислав Рачев.

„Сърцевината на българския фолклор е жива и вълнуваща, благодарение на събития като конкурса „Дунавски славеи“, чрез които русенската сцена отново се превръща в място за изява на талантливите деца на България. Форумът предоставя възможност да бъдат видени за пореден път красотата и богатството на нашата култура и пожелавам той да продължи да бъде вдъхновение за поколения напред“, каза Борислав Рачев в приветствието си към директора на Общинския детски център за култура и изкуство Юлия Енчева, участниците и гостите на конкурса.

В двудневното състезание над 800 деца и младежи ще се конкурират в 4 категории: народно пеене – индивидуални изпълнители, инструменталисти – индивидуални изпълнители, камерни вокални и инструментални групи и хорови състави, оркестри и ансамбли.

Председател на професионалното жури отново е акад. Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В журито е и младата народна певица Петя Панева.

Конкурсът „Дунавски славеи“ е включен в Националния календар на Министерството на културата, а вече седма година присъства и в Националната програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби. Това дава възможност индивидуални изпълнители от III възрастова група (VIII-XII клас), класирани на първо, второ и трето място, да бъдат стимулирани с 12-месечна стипендия. Децата от II възрастова група (V-VII клас), класирани на челните 3 места, съгласно програмата могат да кандидатстват пред Министерството на културата за получаване на целева финансова помощ за посещаване на майсторски клас.

Цялата конкурсна програма, както и гала-концертът, са с вход свободен.

Всички наградени в отделните категории можете да видите тук.