Заместник-кметът Златомира Стефанова присъства на първия самостоятелен матине-концерт на академичен хор „Сексагинта Приста“

понеделник, 25 ноември 2019

Първи самостоятелен матине-концерт изнесе академичен хор „Сексагинта Приста“ при Русенския университет „Ангел Кънчев“. Той  се проведе на 24 ноември и в програмата звучаха западно-европейска и източно-православна музика от различни епохи, както и стихове от книгата „Искам да се влюбя, а не смея“ на поетесата Цветанка Ангелова.

От името на кмета на Русе Пенчо Милков, присъстващите поздрави заместник-кметът по икономика, инвестиции и собственост Златомира Стефанова.

"Несъмнено, академичният хор се  утвърди през последната година като общност, включваща в себе си изявени и талантливи хора, водени от едно общо нещо помежду си – любовта към музиката", се казва в поздравителния адрес от русенския градоначалник, който беше връчен на главния диригент и музикален директор Пламен Георгиев.  Диригент е Албена Андреева, а хормайстор/акомпанятор – Ина Стойкова.

Академичният хор „Сексагинта Приста“  е създаден от Пламен Георгиев през март 2018 година, а от октомври същата година възобновява традицията на Академичен хор в РУ „Ангел Кънчев“. Съставът представлява смесен хор от около 40 певци. Няколко месеца след създаването му е регистрирано и Сдружение „Хор Сексагинта Приста“. Целите, които си поставя творческия колектив са създаване на репертоар, съобразен със съвременните тенденции на хоровото изкуство.

За година и половина творческо присъствие Академичния хор вече има запомнящи се участия в Русе - в Католическа църква“ Св. Павел от Кръста“, Храм „Успение Богородично“, Военен клуб, участие във фестивала “Lumina din Lumina” в Гюргево – Румъния и в VIII Национална хорова среща Св. Георги Победоносец.

Първата самостоятелна изява на Академичен хор „Сексагинта Приста“ беше подкрепена от програма „Култура“ на Община Русе.