Пропускане до съдържанието на страницата

Информационен портал за родители

ИНФОРМАЦИОНЕН ПОРТАЛ ЗА РОДИТЕЛИ

 

 

Общинска програма „Академия за родители към Община Русе“

Община Русе стартира нова програма за подкрепа и повишаване на информираността на бъдещи и настоящи родители „Академия за родители към Община Русе“ с дейност „Общинско училище за родители“ в партньорство с УМБАЛ „Канев“ АД и УМБАЛ „Медика“ ООД. Програмата предвижда провеждането на месечни безплатни лекции за родители със специалисти от различни области – акушер-гинеколог, неонатолог, педиатър,  акушерки  и други специалисти в ранното детско развитие по теми, касаещи майчинството и отглеждането на дете по съвременни методи, добри практики и утвърдени от Световната здравна организация методи.

 

 

Програма за месец юли 2024

18.07.2024 г. от 10:00 ч. в зала „Култура“

1. „Стерилитет – признаци и причини“ с водещ лектор  д-р Филипа Дакова, УМБАЛ „Медика“

2. „Общинска програма „Асистирана репродукция“ с водещ лектор г-жа Иванова, началник отдел „Здравни дейности“

3. „Контрацепция след раждане. Планиране на следваща бременност“ с водещ лектор д-р Ивалина Граматикова, УМБАЛ „Канев“

Безплатните срещи за бъдещи и настоящи родители ще се провеждат всеки месец.  Темите на беседите ще бъдат обявявани предварително на сайта на Община Русе в раздел Здравеопазване.

 

Програма за месец август 2024

05.08.2024 г. от 10:00 ч. в зала „Култура“

 

1. „Опорни точки за успешно кърмене. Грижи за гърдите. Профилактичен гинекологичен преглед след раждане“ – лектор Красимира Христова, акушерка УМБАЛ „Канев“

2. „Докранване и захранване на кърмачето – здраво и недоносено“ – лектор д-р Лилия Георгиева, неонатолог УМБАЛ „Канев“

 

 

Лекциите са безплатни. Желаещите да посетят беседите, е необходимо да потвърдят присъствието си на e-mail n.vangelova@ruse-bg.eu или на тел. 0885 397 831

 

 

Програма за месец септември 2024

12.09.2024 г. от 10:00 ч. в зала „Култура“

 

  1. Защо е необходима профилактика в кърмаческа възраст? – лектор д-р Татяна Итова, неонатолог УМБАЛ „Медика“;
  2. Кенгуру грижа – съвременен подход в грижата за бебета – лектор ст. ак. Антонина Михнева, УМБАЛ „Медика“

Лекциите са безплатни. Желаещите да посетят беседите, е необходимо да потвърдят присъствието си на e-mail n.vangelova@ruse-bg.eu или на тел. 0885 397 831

 

 

 

 

 

 

ОБЩИНСКИ ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА РОДИТЕЛИ

 

Община Русе предоставя на родителите с второ родено дете или близнаци еднократна парична помощ, съгласно Наредба 21 за отпускане на еднократна финансова помощ.

 

Еднократна парична помощ за новородено/осиновено второ дете или близнаци се отпуска въз основа на подадено заявление-декларация по образец в срок до навършване на шест месеца от раждането/осиновяването на детето. Помощта се предоставя на децата, родени след 31.12.2020 г.

Родителите е необходимо да попълнят заявление-декларация, за да кандидатстват за отпускане на еднократната парична помощ. Към заявлението-декларация се прилагат следните документи:

1. Лични карти на родителите – за справка;

2. 2 бр. декларации (на двамата родители) за даване на съгласие за обработване на лични данни;

4. Влязло в сила решение на съда за упражняване на родителските права от единия от родителите при развод – заверено копие, ако е приложимо/;

5. Влязло в сила решение на съда за допускане на пълно осиновяване (при осиновено дете – заверено копие), ако е приложимо;

6. Удостоверение за банкова сметка на един от родителите, посочен в заявлението.

Документите се подават на ул. „Черно море“ № 2, ет. 3

За допълнителна информация - отдел Здравни дейности: 082/881 737; 082/881 609

 

ДЕТСКА МЛЕЧНА КУХНЯ

 

 

Детска млечна кухня (ДМК), гр. Русе е общинска организационно обособена структура, в която се приготвя и предоставя храна за деца от 10 месеца до тригодишна възраст.  Приготвянето и предлагането на храни в ДМК – Русе се извършва въз основа на предварително разработени седмични менюта, съобразно Сборник рецепти и ръководство за здравословно хранене на деца до тригодишна възраст. Регистрацията за получаване на храна от ДМК се извършва онлайн през уеб услугата „Виртуална кухня“ за електронна продажба на ваучери за потребителите на детска млечна кухня – Русе.

 

ДЕТСКИ ЯСЛИ

 

 

На територията на Община Русе са изградени 9 детски ясли с 3 филиала. Приемът на деца в общинска детска ясла на територията на Община Русе е уреден с „Наредба за условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски ясли на територията на Община Русе“.

 

1. За да кандидатствате за прием в детска ясла, е необходимо:

    • Задължително да се регистрирате в електронната система за централизирано класиране за прием;
    • Детето да е на възраст от 10 до 34 месеца, навършени в месеца на класирането;
    • Родителят (заявителят) и детето да имат постоянен или настоящ адрес на територията на Община Русе;
    • Ако заявителят не фигурира в Локалната база данни на Община Русе, но има адресна регистрация в общината, може да получи регистрационен номер само на място в детската ясла след предоставяне на документи, доказващи регистрацията.

2. Можете да посочите до 4 желания (детски ясли) в заявлението за участие в класиране за прием без значение от района на местоживеене.

3. Приемът на деца в детските ясли се осъществява през месец септември, а след това само при наличие на свободни места.

4. Класиранията се извършват съгласно графика на дейностите, публикуван на сайта за прием. Свободните места се обявяват преди всяко класиране на сайта за прием в раздел „Предстоящо класиране“.

5. Резултатите от класирането се публикуват на сайта за прием в раздел „Резултати от класиране“.

 

 

 

ДЪРЖАВНИ СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ

 

 

Условията за отпускане на семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца са регламентирани в Закона за семейни помощи за деца и Правилника за неговото прилагане.

Семейните помощи са средства в пари или в натура, които подкрепят семейства с ниски доходи за отглеждането на техните деца.

Отпускат се от дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес на семейството, в зависимост от семейния статус, въз основа на подадено заявление-декларация по образец с приложени съответни нормативно регламентирани документи, удостоверяващи необходимите обстоятелства за право на конкретната помощ.

Размерите на помощите за деца се определят със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година и се финансират изцяло от държавния бюджет.

За всяка помощ е възприет разграничителен критерий и конкретно определени условия, съобразени с предназначението ѝ. По-голямата част от семейните помощи се предоставят без доходен критерий. Само три от тях се отпускат след доходен тест, определен за целта в Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.

Независимо от доходите на семейството семейните помощи се предоставят за:

  • деца с трайни увреждания;
  • деца със или без право на наследствена пенсия от починал родител;
  • деца, настанени в семейства на роднини, близки или в приемни семейства;
  • деца, които се отглеждат от техните самотни осиновители.

За повече информация, както и за необходимите документи за предоставяне на семейни помощи, посетете официалната интернет страница на Агенция за социално подпомагане

 

 

 

 

УСЛОВИЯ И ВИДОВЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ЗА МАЙЧИНСТВО

 

За да бъдат изплатени парични обезщетения за майчинство, лицето трябва да бъде осигурено за общо заболяване и майчинство с вноски за фонд „Общо заболяване и майчинство” на ДОО поне 12 месеца, спрямо чл. 48А, чл.49 и чл.50 от КСО. Този период може да бъде прекъснат или непрекъснат и да е натрупан при един или няколко работодатели. Осигуряването към този фонд е задължително при работрата по трудово правоотношение. Обезщетенията се отпускат за период от 410 дни, от които първите 45 дни се използват задължително преди раждането от бременната жена. В случай, че раждането настъпи по време на тези 45 дни, остатъкът се използва след раждането.

Бащите (осиновителите) също имат право на отпуск в размер на 15 дни при раждане на своето дете. След навършване на 6 месеца на бебето и със съгласието на майката, бащата, бабата или дядото може да продължи отглеждането на детето за остатъка от 410-те календарни дни.

След навършване на 1 година на детето, майката има възможност да получи парични обезщетения за отглеждане на дете до навършване 2-годишна възраст на детето. За да бъдат изплатени тези обезщетения, е необходимо да са изпълнени следните условия:

  • към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
  • да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател;
  • да им е разрешен съответният вид отпуск.

(чл. 10 и чл. 52а от КСО и чл. 4 от НПОПДОО)

 

Майките (или лицето, което използва такъв отпуск) имат възможност да се върнат на работа след навършване на 1г на детето и да получават 50% от размера на прачиното обезщетение за майчинстово, спрямо чл. 50а от КСО.

 За повече информация, както и за необходимите документи, посетете официалната интернет страница на Национален осигурителен институт - НОИ и официалната интернет страница на Министреството на труда и социалната политика.


Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/