Русенският младежки гвардейски отряд обмени опит и разказа за своята дейност във Велико Търново

вторник, 05 март 2024

Във Велико Търново се проведе среща на гвардейски отряди от Северна България по менторска програма под наслов „Младежите на България и Черна гора – мост за нови възможности“. В инициативата се включи и XIII младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом.

По време на събитието над 150-те участници имаха възможност да се срещнат и разговарят с Н. Пр. Йелена Филипович - Стоянов - посланик на Черна гора в Република България. Всеки от отрядите бе подготвил презентация, с която да представи своята дейност и институцията, която представлява.

Менторската програма се реализира като съвместна инициатива с продължителност от януари до април на настоящата година. През месец април избрани участници ще посетят Черна гора с цел обмен на културни практики и традиции. Те ще бъдат селектирани въз основа на участието си в конкурс за есе. Темите, по които младежите ще пишат са:

1. Създаване на проектна идея за образователен  обмен на младежи от България и Черна гора.

2. Младите хора - двигатели на културната промяна.

След завръщането си в България момчетата и момичетата ще представят впечатленията си от посещението в Черна гора. За целта ще бъдат организирани специални срещи в училищата им у нас.