Завърши Световната купа по кану-каяк маратон в Лесопарк „Липник“

неделя, 04 юни 2023

България приключи на 6-о място във финалното класиране

Завърши Световната купа по кану-каяк маратон, която се проведе на язовира в Лесопарк „Липник“ в рамките на два дни. Състезанието бе организирано от Община Русе, Българската федерация по кану-каяк и Международната кану-каяк федерация. България завърши в крайното класиране на шесто място с един златен и един сребърен медал.

Димитър Петров триумфира първи с едноместен каяк на дистанция 3400 м. за 18 минути и 6,83 секунди. Негов бе и сребърният медал за преодоляване на дълга дистанция, която той измина за 1 час и 7 минути.

Най-добри резултати показа отборът на Украйна, който завърши с 6 златни, 6 сребърни и 2 бронзови медала. Втори приключиха германците, които се прибират с 2 златни, 1 сребърен и 5 бронзови медала. Унгария завърши своето участие с 3 златни и 2 сребърни отличия.

България показа отлични резултати при провелите се в събота дълги дистанции за ветерани.

Милен Митов грабна бронза в дисциплина „K1” при възрастова група „35 – 49“. В същата дисциплина, но при група „50 – 59“ години и трите места на почетната стълбичка бяха за българи – Иван Ишев, Огнян Стефанов и Стефан Попов.

При „60 +“ златото отиде при Кирил Флоров, а бронзът – при Станимир Иванов.

Не липсваше и женско участие при ветераните. В дисциплината „K1“ във възрастова група „35 – 49“ Нина Мекерешка и Елена Петкова станаха съответно първа и втора. Ветераните „50 +“ отново в „K1“ бе доминирана изцяло от сънароднички – Дарина Михайлова със злато, Елка Иванов – сребро и Лариса Найденова с бронзов медал.

Всички участници бяха очаровани от условията на язовира в Лесопарк „Липник“, а Българската федерация по кану-каяк благодари на Община Русе за организацията и доброто сътрудничество. Община Русе изказва своята признателност на всички институции, партньори и спонсори, допринесли за реализирането на събитието.