Пропускане до съдържанието на страницата

Фестивали

  • Мартенски музикални дни

Ежегодно, през втората половина на март, Русе е домакин на Международния фестивал "Мартенски музикални дни". Фестивалът е основан през 1961 г. и е един от най-старите международни музикални форуми в България. Събитията събират елитни български и чужди музиканти от различни точки на света, поддържайки славата на Русе като голям музикален и културен център и една от културните столици на България.

  • Фестивал на Торта Гараш

Първото издание на фестивала е през септември 2022 г., а е идеята му е да утвърди Русе като столица на уикенд и кулинарния туризъм. В центъра на събитията е създаденото в Русе от австро-унгарския сладкар Коста Гараш шоколадово изкушение. В програмата ежегодно се включват редица атрактивни събития, сред които състезание за най-добра любителска интерпретация на традиционната рецепта, кулинарни демонстрации на утвърдени шеф готвачи, музикални концерти, безплатни туристически обиколки и различни забавления за деца.

  • Ретро парад

Парадът на ретро автомобили в Русе е едно от най-дългоочакваните събития за всички автолюбители и ценители на ретро возилата. Първото му издание е през април 2015 г., като всяка година броят на участниците стремглаво нараства. Традиционно в събитието се включват хора от цялата страна, както и от съседна Румъния и Сърбия. През последните години по алеите в Парка на младежта успяват да се представят разнообразни леки и товарни автомобили, кемпери, мотоциклети, велосипеди и детски колички с ретро визия. Събитието традиционно се провежда в началото на юни и носи незабравимо преживяване за малки и големи.

  • Фестивал на туристическите забавления и анимации и Туристическо изложение „Уикенд туризъм“

Ежегодно през първата половина на месец май Русе става център на туризма с поредица разнообразни събития, част от Фестивала на туристическите забавления и анимации (създ. 2008 г.) и Туристическото изложение „Уикенд туризъм“ (създ. 2006 г.). Това са двете най-значими туристически събития в Дунавския регион на България. Всяка година над 250 участници от страната и чужбина показват своите потенциал и туристически ресурси пред многобройните посетители на Малката Виена. В дните на събитията гостите на града имат възможността да бъдат свидетели на различни презентации, забавления, атракции, както и да опитат различни вина, местна и международна кухня. Организират се от ОП „Русе Арт“ и Община Русе със съдействието на различни партньори през годините.

  • Грийн Рок Фест/ Green Rock Fest

Грийн Рок Фест е ежегоден рок фестивал, провеждан от 2009 година със съдействието на Община Русе. Основен организатор е едноименната неправителствена организация, като на сцената му се изявяват както големи имена в рока, сред които Джо Лин Търнър, Джон Лоутън, Nazareth, Bonfire, Ronnie Romero, така и изгряващи младежки групи, включително местни такива. Към днешна дата фестивалът е двудневен и едно от любимите събития на любителите на твърдата музика в Русе.

  • Международен Тунинг фестивал „Маска“ България

От 2016 година Русе е домакин на национален тунинг фестивал, а през 2021 година събитието прераства в Международен тунинг фестивал „Маска“. Целта на организаторите е да предложат атрактивно шоу за зрителите, възложено на професионалисти, изпращайки послание за безопасно и отговорно поведение на пътя. Фестивалът продължава няколко дни и включва множество авто-, музикални и кино събития, както и награди за участниците. До 2022 година се провежда на учебния полигон на Русенския университет в кв. ДЗС, а през 2023 година атрактивното събитие бе представено на паркинга на зала „Арена Русе“. Организира се от едноименното сдружение с подкрепата на Община Русе и общинската фондация „Русе-град на свободния дух“.

  • Римски базар

По традиция през септември в рамките на античната крепост Сексагинта Приста Регионалният исторически музей организира т.нар. „Римски пазар“. Събитието се подкрепя от Община Русе и показва на гостите света на Древен Рим. На място всеки може да се докосне до духа на тази епоха чрез различни забавления, анимации, герои и истории, кулинарни практики.

  • Празник на квартала

Първото издание на събитието е през 2020 година в кварталите „Средна кула“, а след това и в „Чародейка“. Организатори са Общинска фондация „Русе-град на свободния дух“. Целта е да се създаде импулс за оживяването на различните части на Русе, а общностите да се сплотяват и развиват. През 2022 изданието се проведе в кв. „Дружба“, а през 2023 – в „Здравец“. Наред с музикалната програма и забавляенията за деца, се организират кулинарни надпревари за най-изкусни домашно приготвени вкусотии – туршия, лютеница, баница и др.

На 22 юни Лесопарк „Липник“ ще приеме фестивал на драконовите лодки, който ще включва атрактивна надпревара в дисциплината 200 м, както и богата културна програма и забавления за деца и възрастни. Съорганизатори на събитието са Община Русе и Сдружение "Фестивал Драконови лодки" с председател Влад Гицоайка. Събитието е подготовка за домакинството на Русе на Световното първенство по Драконови лодки през 2025 година.

  • Национален фолклорен събор „Златната гъдулка“

Националният фолклорен събор „Златната гъдулка“ е един от най-старите фолклорни фестивали у нас и емблематично за Русе събитие. Провежда се всяка година на открито през първата половина на месец юни и негов организатор е Общината. Първото издание е през далечната 1969 и до 2015 включително се провежда в района на хижа „Приста“, до брега на Дунава. Днес изпънителите се събират на сцена в Парка на младежта, където стотиците участници се състезават в два раздела- обработен и изворен фолклор. Голямата награда, която се присъжда, е Приз „Златната гъдулка“, като всички победители споделят и парични награди. Регламент за участие може да откриете тук.

Създаден през 2013 г., фестивалът се провежда традиционно в лесопарк „Липник“ в село Николово. Той има състезателен характер и привлича танцови, музикални и групи за автентичен фолклор от цяла Северна България. Събитието се провежда в два последователни дни през месец юни в разгара на цъфтежа на липовите дървета. На фона на неповторимата природа участниците се състезават в три раздела – автентичен фоклор, обработен фолклор и оркестри, групи и индивидуални изпълнители музиканти. Събитието се организира с подкрепата на Община Русе, кметство с. Николово и Народно читалище „Пробуда - 1901“. Регламент за участие може да откриете тук.

Домакин на ежегодния „Фестивал на яйцето“, който се утвърждава през последните няколко години, е село Бъзън. Първото официално издание на празника е през 2021 г., но традициите са неизменна част от него. Фестивалът събира местното население и гости на площада, а програмата традиционно включва боядисване на яйца от малки и големи, кулинарна изложба на пити, козунаци и вече изписани и нашарени яйца, както и богата музикална програма. Тържествата продължават през целия ден и включват музикална програма от местни фолклорни състави и утвърдени български изпълнители. Организатори са кметството и местното НЧ „Светлина 1927“.

От 2018 година в с. Тетово ежегодно се провежда Национален фестивал на тиквата. Събитието се превръща в истински празник и традиционно се организира от Народно читалище „Пробуда 1907“-Тетово, с подкрепата на кметство Тетово и Община Русе. Всяка година събитието включва конкурс „Нейно величество Тиквата”. В него участниците могат да представят кулинарни изкушения от тиква, с тиква, както и изделия на приложното изкуство и карвинг. Събитието е съпътствано от обявяване на победителите и пъстра музикална и танцова програма.

Събитието се провежда всяко лято от 2012 година насам и събира музиканти, певци и танцьори, изпълняващи автентичен и обработен фолклор, както и любители на кулинарията от Русе и региона. Фестивалът има конкурсен характер, като участниците се състезават в няколко раздела. Организира се през лятото от кметство Сандрово и НЧ „Васил Левски“ с. Сандрово. Събитието е съпътствано с богато представяне на занаятчийски изделия, автентични носии, съхранени в годините, както и традиционни български ястия, които публиката и участниците могат да опитат.

  • Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“

Той се организира от Общинския детски център за култура и изкуство и е за изпълнители на народна музика – певци и инструменталисти, до 19-годишна възраст. В двата конкурсни дни по традиция се изявяват стотици участници от цялата страна, оценявани от професионално жури. Регламентът предвижда отделни награди за любители, ученици в паралелки с разширено изучаване на фолклор и ученици от музикални училища.

  • Национален конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“

Събитието се провежда от 2018 година насам в памет на големия Слави Шкаров. Целта му е да се насърчи работата и креативността на младите режисьори в театъра, давайки за пример и съхранявайки спомена за делото на често отричания, поради нравите на своето време, гениален режисьор. Единственото ограничения за участниците е те да бъдат до 35-годишна възраст. През 2022 година от сцената на конкурса за първи път бе връчена награда от новоучредената Фондация „Косьо Станев“. Тя се дава за актьорско постижение в спектакъл от финалната селекция на конкурса и първи стъпки в професионален театър.

  • Фестивал на живите статуи

Русе е един от малкото европейски градове, който може да се похвали с провеждането на изключително атрактивния фестивал, в който статуите оживяват. В няколко последователни дни публиката може да се наслади на първокласни изпълнения и нови театрални форми от трупи и улични артисти от цяла Европа на фона на красивия русенски градски пейзаж. Първото издание на фестивала е през 2018 година. Такъв се провежда и през 2019, 2021 и 2022 година. Освновен организатор е Драматичен театър „Сава Огнянов“ Русе с подкрепата на Община Русе и Министерство на културата.

  • Русенски карнавал

Всяка година традиционно по Еньовден Русе се превръща в карнавал. Забавни игри, костюми, атрактивни изпълнения, огнено шоу, митични същества и куп интересни герои изпълват площада. Мащабното събитие, предвещаващо началото на лятото, се е организирало още в средата на миналия век, а още по-далеч в миналото карнавалът е бил неизменна част от празника Заговезни. След прекъсването си, събитието е възстановено през 2001 г. и продължава да се провежда и днес.

  • Национален ученически театрален фестивал „Климент Михайлов”

Фестивалът се провежда от 1996г. В Русе и носи името на известния и обичан русенски актьор Климент Михайлов (1939 – 1984 г.), който през своя недълъг, но много достоен живот, работи непрекъснато и с голяма любов за приобщаването на младите хора към театралното изкуство. Събитието има състезателен характер и основната му цел е да събере на голяма сцена млади таланти от цялата страна, запленени от магията на театъра. Организира се съвместно от Община Русе, Общински детски център за култура и изкуство – Русе, със съдействието на ОП „Русе Арт“ и Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Регламент за участие може да откриете тук.

  • Международен танцов фестивал „Танцуваща река”

Фестивалът „Танцуваща река” се провежда от 2007 година в Русе. Организира се от Общински младежки дом- Русе и сдружение „Импулс“ и е със състезателен характер. Участниците се разделят в четири възрастови групи и четири направления във всяка от тях - Съвременни танци/Джаз балет/Contemporary; Улични танци/Хип-хоп; Тематичен танц/MTV show/Танцово шоу и Класически балет/Характерен танц. Традиционно събитието посреща участници от цялата страна и съседна Румъния. Фестивалът е ежегоден, провежда се през април и  е посветен на Международния ден на балета.

  • Международен конкурс „Северно сияние”

Международният конкурс „Северно сияние“ е създаден от маестро Вили Икономов през 1966 година под името „Млади таланти“. Тогава конкурсът е национален и се провежда с помощта на Младежки дом – Русе и Вокално-инструментален състав „Компас“. През 1998 година неговият създател му дава ново име, което той носи и до днес – „Северно сияние“. Всяка година на сцената на „Северно сияние“ изгряват талантливи млади певци и певици от няколко държави, като броят на участниците непрекъснато нараства.

 

 


Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/